im. Biskupa Ignacego Krasickiego
Informacje
Kalendarz
Październik 2018
P W Ś C P S N
     
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Społecznościowe

O nas

1. Informacja o szkole

W roku 1961 szkoła rozpoczęła swoją działalność edukacyjną jako Dwuletnia Szkoła Rachunkowości Rolnej, by w roku 1964 przekształcić się w Zasadniczą Szkołę Rachunkowości Rolnej, a później w Zasadniczą Szkołę Rolniczą. Od roku 1974 istnieje jako Zasadnicza Szkoła Hodowlana, by w roku 1976 zmienić nazwę na Zasadnicza Szkoła Hodowlana w Smolajnach Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Dobrym Mieście.

W 1977 powstaje Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących a w 1981 – Zasadnicza Szkoła Rolnicza oraz Technikum Rolnicze 3 letnie. W roku 1996 powołane zostaje Technikum Rolnicze 5-letnie a w roku 2000 – Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach.

W roku 2001 szkoła otrzymała, w 200.setną rocznice śmierci, imię Biskupa Ignacego Błażeja Krasickiego, zaś w 2006 sztandar.

Do 1 września 2014 r. szkoła zlokalizowana była w dawnej, letniej rezydencji  biskupów warmińskich w Smolajnach, leżącej w widłach dróg prowadzących z Dobrego Miasta do Ornety i Lidzbarka Warmińskiego. Poprzedni budynek szkoły otoczony jest wspaniałym parkiem w stylu angielskim i stawami rybnymi oraz rzeką Łyną, malowniczo meandrująca w kierunku Lidzbarka. Jej nowy budynek dydaktyczny od września 2014 r. mieści się przy ulicy Fabrycznej 6 w Dobrym Mieście.

Dyrektorem szkoły jest mgr Joanna Maziuk. Młoda i wykształcona kadra nauczycieli zapewnia należyty poziom opieki i wykształcenia kolejnych pokoleń młodych rolników.

W skład obecnego Zespołu wchodzi 6 oddziałów Technikum Rolniczego 4-letniego, 1 oddział Technik architektury krajobrazu oraz 1 oddział Technikum Uzupełniającego dla Pracujących.

Szkoła dysponuje dobrze wyposażonymi pracowniami dydaktyczno-zawodowymi, pracowniami komputerowymi, biblioteką internetową, siłownią oraz sprzętem do uprawiania gier zespołowych i sportów zimowych. Do dyspozycji uczniów jest internat na 60 miejsc. Posiadamy ponad 100 hektarowe gospodarstwo przyszkolne, w tym areał z atestem ekologicznym.

Szkoła szczyci się wieloletnią współpracą ze szkołami zagranicznymi m.in. z BBS w Rotenburgu i szkołami Ukrainy, Szwecji, Słowacji, Węgier. Uczniowie korzystają z praktyk zawodowych w Niemczech i Danii doskonaląc wiedzę , technologię i organizację produkcji rolnej. Nawiązane zostały kontakty z partnerami z Francji. Znakomite rezultaty szkoleniowe osiągane są dzięki współpracy z rolnikami regionu, współpracującymi ze szkołą, gdzie uczniowie odbywają tygodniowe praktyki zawodowe.

Młodzież korzysta z aktywnego spędzania czasu poza zajęciami lekcyjnymi. Do ich dyspozycji jest szkolny Klub Jeździecki „Galop” ze stadnina koni i sprzętem do uprawiania sportów jeździeckich, zimą zaś kuligów. Pod opieką profesjonalistów muzykuje szkolna orkiestra dęta, działa koło wędkarskie, w internacie można korzystać ze sprzętu do gier zręcznościowych.

2. Osiągnięcia szkoły.

Najważniejsze osiągnięcia szkoły to:

– I miejsce w konkursie orki przez praktykantów ZSR Smolajny w Niemczech w 2001 r.

– I miejsce w 2004 roku w ogólnopolskim konkursie „Super Szkoła”

– w 2007 roku szkoła została sklasyfikowana na w pierwszej dziesiątce szkół

ponadgimnazjalnych w województwie

– w 2010 szkoła znalazła się w wykazie najlepszych szkół w Polsce

– zajmowanie corocznie I miejsca w kolejnych edycjach konkursu „ Z ekologią na co dzień”

– zajmowanie czołowych miejsc w regionalnych i centralnych etapach Olimpiad Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

– szczycimy się najwyższą zdawalnością egzaminów maturalnych (95%) oraz egzaminów

zawodowych (92%) w województwie w 2010 roku

– 11-letnia współpraca z BBS Rotenburg /Dolna Saksonia/ owocująca corocznymi praktykami odbywanymi przez naszych uczniów w szkoleniowych gospodarstwach rolników niemieckich.

3. Wyposażenie szkoły w nowoczesne narzędzia ICT

– szkoła dysponuje trzema pracowniami komputerowymi

– biblioteką internetową

– nauczyciele podczas zajęć posługują się laptopami, rzutnikami i tablicami interaktywnymi

4. Wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych

Szczycimy się najwyższą zdawalnością egzaminów w województwie w 2010 roku:

 

5. Informacja o realizowanych przez szkołę projektach z udziałem środków z UE:

Szkoła realizuje liczne projekty edukacyjne w tym:

– Projekt „Dodatkowe wsparcie dla uczniów potrzebujących z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi ICT”, w ramach którego odbywają się dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia, język angielski i przedsiębiorczość.

– Projekt „Twój zawód-Twoja kariera-Twoja przyszłość” w postaci dodatkowych zajęć z matematyki, języka angielskiego i języka niemieckiego oraz specjalistycznych kursów na kombajnistę, operatora wózków widłowych, spawacza elektrodą.

– Projekt „ Nowoczesny Rolnik” ( od 3.01.2011r. do 31.07.2012 r. ) w ramach którego uczniowie odbędą wycieczkę do biogazowni, wycieczkę na targi sprzętu rolniczego do Kielc, wysłuchają cyklu wykładów z tematu „Mechatronika w rolnictwie” oraz „Agroenergetyka”. Ponadto uczniowie skorzystają z kursu na kat. B z egzaminem, na kat T z egzaminem, na kwalifikacje kombajnisty z egzaminem, wózek jezdniowy z egzaminem, spawacza MAG, operatora podkaszarek oraz operatora pił motorowych.

– kurs dzięki któremu 10 uczniów uzyskało Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ( European Certyficate Driving Licence – ECDL ).