Bursa

INFRASTRUKTURA/WYPOSAŻENIE BURSY

Bursa przy Zespole Szkół Rolniczych w Smolajnach dysponuje wyposażeniem gwarantującym zapewnienie wychowankom właściwych warunków do bezpiecznego pobytu, nauki i rozwijania indywidualnych zainteresowań, predyspozycji. Mieszkańcy mają możliwość spokojnego wypoczynku i nauki własnej w pokojach 2-6 osobowych, gdzie kwaterowani są z uwzględnieniem kryterium indywidualnych cech osobowych. Aktualnie do dyspozycji jest 6 pokoi.
Ponadto placówka dysponuje jednym dwuosobowym pokojem wyposażonym w nowy sprzęt w ramach projektu „Za życiem” przeznaczonym do zamieszkania przez uczennice znajdujące się w szczególnej sytuacji życiowej – ciąża.
W obrębie całego budynku działa WI-FI co umożliwia bezprzewodowy dostęp do sieci internetowej.
Integralną częścią bursy jest kuchnia gdzie przygotowywane są posiłki przez wykwalifikowany personel, a w przylegającej do kuchni stołówce do dyspozycji wychowanków znajduje się kuchenka mikrofalowa, czajnik do wody, opiekacz oraz telewizor plazmowy z którego samodzielnie korzystają mieszkańcy.
Zarówno na parterze jak i na piętrze budynku znajdują się wyremontowane toalety i prysznice z których korzystają wychowankowie.
Założenia rocznego planu opiekuńczo-wychowawczego oraz kół zainteresowań – plastyczne, pierwszej pomocy, kulinarne; realizowane są przy użyciu środków dydaktycznych np. fantom do resuscytacji , niezbędnych materiałów papierniczych itd. uzupełnianych w ramach możliwości finansowych placówki.
Do dyspozycji wychowanków w obiekcie znajduje się również dobrze wyposażona siłownia m. in. rowerek treningowy, wioślarz, atlas do ćwiczeń siłowych – doposażona w ostatnim czasie w nowy sprzęt zarówno dla dziewcząt jak i dla chłopców; hantle, ławeczki, piłki itd. Ponadto w czasie wolnym oprócz ćwiczeń siłowych, wychowankowie mają możliwość korzystania pod opieką wychowawcy ze stołu do ping-ponga, piłkarzyków.
W niedalekim obrębie budynku znajduje się boisko, które uczniowie wykorzystują do gry w piłkę nożną, piłkę siatkową, grę w babington itd. itp. A po przeciwległej stronie znajduje się infrastruktura; wiaty, ławki, stoły przeznaczona do organizacji imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu np. ogniska itp.
Całość obiektu monitorowana jest całodobowo poprzez system 4 kamer, a dla zmotoryzowanych wychowanków bursy przed budynkiem znajduje się parking również objęty monitoringiem.
Nad bezpieczeństwem wychowanków czuwa wykwalifikowana kadra pedagogiczna – 3 wychowawców, której działania koordynowane są przez kierownika bursy.
Do szkoły młodzież dowożona i odwożona jest busem pod opieką pracownika ZSR w Smolajnach.