Profilaktyka zakaźnych chorób odkleszczowych „Borelioza”

Profilaktyka zakaźnych chorób odkleszczowych „Borelioza” w  Zespole Szkół Rolniczych w Smolajnach

W czwartek 09.03.2023r. uczniowie i nauczyciele  naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym na temat profilaktyki chorób zakaźnych spowodowanych ukąszeniem kleszczy.

Te małe pajęczaki są bowiem nosicielami drobnoustrojów chorobotwórczych wywołujących boreliozę i odkleszczowe wirusowe zapalenie mózgu i opon mózgowo – rdzeniowych. Liczba zakażonych  na Boreliozę w Polsce rośnie w zastraszającym tempie.  W ostatnim roku w Polsce stwierdzono ponad 21 tysięcy przypadków tej choroby, a każdego roku liczba chorych  stale wzrasta.

Młodzież zapoznała się m.in. z objawami i skutkami tych groźnych chorób, a także podstawowymi zasadami zachowania pozwalającymi uniknąć ukąszenia kleszcza, a jeżeli już się to zdarzy, jak bezpiecznie go usunąć oraz gdzie szukać pomocy.

Dziękujemy pani Monice Szynkowskiej (edukator medyczny), która reprezentuje firmę Cogito Med za spotkanie i cenne wskazówki dot. rozpoznania choroby, sposobu profilaktyki, a tym samym podniesienia poziomu  wiedzy i świadomości wśród młodzieży  z zakresu epidemiologii  i profilaktyki boreliozy.

Pedagog specjalny- mgr Sylwia Mucha

Rekomendowane artykuły

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status