Hejt, cyberprzemoc tematem spotkania policjantów z uczniami.
W dniu 16.11.2023r. dzielnicowi z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście asp. Dariusz Trzaskowski oraz asp. Kamil Kania odwiedzili uczniów klas I A i I B Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach.
W czasie spotkania z młodzieżą, rozmawiali o zjawisku internetowego hejtu, cyberprzemocy oraz zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzi mogą się spotkać w realnym świecie, radząc im jak ich unikać.
Wyjaśnili uczniom zjawisko cyberprzemocy, które najkrócej definiuje się jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, jakim jest Internet oraz telefony komórkowe. Wstawianie zdjęć osoby zarejestrowanej na fotografii bez jej zgody, kradzież treści zamieszczonych na prywatnych stronach internetowych, nękanie innych osób przy użyciu telefonów i Internetu, jak również groźby i znieważania wysyłane za pomocą Internetu lub telefonów to są wszystko zjawiska zaliczane do cyberprzemocy. Należy do nich również umieszczanie wulgarnych treści w Internecie, publikacja ich, ale również bezprawne wykorzystywanie informacji w sieci.
Policjanci uświadamiali młodych ludzi, czym jest hejt, konsekwencje hejtu, w tym odpowiedzialność prawna nieletnich jak i karna, a także w jaki sposób to zjawisko narusza prawa człowieka. Uczniowie na spotkaniu dowiedzieli się, że hejt może być wyrażony za pomocą słowa, obrazu a nawet filmu, ale zawsze ma na celu ośmieszyć inną osobę. Funkcjonariusze przestrzegali uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy,
a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.
Udzielali wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji stania się ofiarą takiego zachowania. Radzili uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Zalecali, aby z sieci korzystać w sposób mądry i odpowiedzialny, apelowali do uczniów aby byli rozsądni, uważni i czujni, ponieważ jak wszyscy wiemy, w sieci nic nie ginie.
Wielkie podziękowania kierujemy zarówno w stronę funkcjonariuszy, którzy z pasją dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale także w stronę Pani Katarzyny Moroz Komendant KP w Dobrym Mieście za przyjęcie propozycji współpracy i umożliwienie nam zorganizowania tak wartościowych lekcji dla naszych uczniów.
Organizacją zajęć zajęła się pedagog mgr Sylwia Mucha