Lekcja udzielania pierwszej pomocy

I TY możesz uratować komuś życie:

„Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety potrafił udzielać pierwszej pomocy,

rocznie ocaliłoby to milion ludzi ”.

               23 i 24 listopada 2023r. w naszej szkole odbyły się zajęcia oraz pokazy dla uczniów w zakresie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadzone zostały w dwóch  grupach: klasy II B i VA oraz klasy II A i I A.

Pan Artur Jakubiak i Pan Bartłomiej Nowicki, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrym Mieście, przybliżyli uczniom podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej połączone z pokazem w tym zakresie.

Zademonstrowali prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, z zastosowaniem  Defibrilatora AED oraz postępowanie w przypadku zakrztuszenia lub zadławienia osób dorosłych i dzieci. Wytłumaczyli uczniom  jak powinno się reanimować osobę nieprzytomną oraz jak prawidłowo wygląda pozycja boczna.

Uczestnicy warsztatów przećwiczyli znajomość numerów alarmowych oraz dowiedzieli jakie informacje należy podać podczas dzwonienia na nie, w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Następnie pod nadzorem Pana Artura  uczniowie, na podstawie zdobytej wiedzy teoretycznej. mogli praktycznie przeprowadzać  ćwiczenia resuscytacji  krążeniowo- oddechowej, na trzech fantomach.

Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy.

            Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte przez młodzież są bezcenne i mogą okazać się  niezbędne w przypadku udzielania pierwszej pomocy,  a jednocześnie dadzą im pewność, że potrafią ratować zdrowie i najcenniejszą wartość jaką  jest życie.

Panom Strażakom dziękujemy bardzo za poświęcony czas, zaangażowanie i bardzo przystępne przekazanie uczniom wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Liczymy również, że takie spotkania będą kontynuowane z takim samym zainteresowaniem i zaangażowaniem naszych uczniów.

mgr Sylwia Mucha – pedagog

 

Rekomendowane artykuły

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status