Hejt, cyberprzemoc tematem spotkania policjantów z uczniami.

Hejt, cyberprzemoc tematem spotkania policjantów z uczniami.

W dniu 16.11.2023r. dzielnicowi z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście asp. Dariusz Trzaskowski oraz asp. Kamil Kania odwiedzili uczniów klas I A i I B Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach.

W czasie spotkania z młodzieżą, rozmawiali o zjawisku internetowego hejtu, cyberprzemocy oraz zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzi mogą się spotkać w realnym świecie, radząc im  jak ich unikać.

            Wyjaśnili uczniom zjawisko cyberprzemocy, które najkrócej definiuje się jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, jakim jest Internet oraz telefony komórkowe. Wstawianie zdjęć osoby zarejestrowanej na fotografii bez jej zgody, kradzież treści zamieszczonych na prywatnych stronach internetowych, nękanie innych osób przy użyciu telefonów i Internetu, jak również groźby i znieważania wysyłane za pomocą Internetu lub telefonów to są wszystko zjawiska zaliczane do cyberprzemocy. Należy do nich również umieszczanie wulgarnych treści w Internecie, publikacja ich, ale również bezprawne wykorzystywanie informacji w sieci.

Policjanci uświadamiali młodych ludzi, czym jest hejt, konsekwencje hejtu, w tym odpowiedzialność prawna nieletnich jak i karna, a także  w jaki sposób to zjawisko narusza prawa człowieka. Uczniowie na spotkaniu dowiedzieli się, że hejt może być wyrażony za pomocą słowa, obrazu a nawet filmu, ale zawsze ma na celu ośmieszyć inną osobę.  Funkcjonariusze przestrzegali uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy,

a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.

Udzielali wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji stania się ofiarą takiego zachowania. Radzili uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Zalecali, aby z sieci korzystać w sposób mądry i odpowiedzialny,  apelowali do uczniów aby byli rozsądni, uważni i czujni, ponieważ jak wszyscy wiemy, w sieci nic nie ginie.

Wielkie podziękowania kierujemy zarówno w stronę funkcjonariuszy, którzy z pasją dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale także w stronę Pani Katarzyny Moroz Komendant KP w Dobrym Mieście za przyjęcie propozycji współpracy i umożliwienie nam zorganizowania tak wartościowych lekcji dla naszych uczniów.

Organizacją zajęć zajęła się pedagog mgr Sylwia Mucha

Rekomendowane artykuły

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status