Warsztaty  profilaktyczne z MONAR- em

W dniu 22 marca 2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne, pt. „Samookaleczenia i uzależnienia od narkotyków”, prowadzone przez Panią Annę Sikorską psychoterapeutkę oraz kierownik Stowarzyszenia MONAR z  Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Olsztynie. 

Udział w warsztatach wzięli uczniowie klasy II A, Technikum Weterynarii w Smolajnach.

            Samookaleczenie i uzależnienie od narkotyków to poważne problemy zdrowotne, które wymagają profesjonalnej pomocy. Samookaleczenie (ang. self-harm) to działanie, które polega na zadawaniu sobie celowo obrażeń fizycznych. Ludzie często sięgają po samookaleczenie jako sposób radzenia sobie ze stresem, emocjonalnym bólem lub trudnościami psychicznymi. Niektórzy używają samookaleczenia jako mechanizmu kopingowego, aby móc zapanować nad swoimi emocjami lub wyrazić swoje cierpienie.             Samookaleczenie może być objawem głęboko zakorzenionych problemów psychicznych, takich jak depresja, lęki czy zaburzenia osobowości.

            Uzależnienie od narkotyków to stan, w którym osoba traci kontrolę nad swoim używaniem substancji psychoaktywnych, pomimo negatywnych konsekwencji dla zdrowia, pracy, życia rodzinnego itp. Uzależnienie jest chorobą mózgu, która prowadzi do silnej obsesji na punkcie narkotyku i trudności w kontrolowaniu jego użycia.

            W obu przypadkach, czy to chodzi o samookaleczenie, czy o uzależnienie od narkotyków, bardzo ważne jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów.

Terapia behawioralna, terapia poznawczo-behawioralna, terapia grupowa oraz wsparcie lekarzy psychiatrów i terapeutów uzależnień mogą być kluczowe dla powrotu do zdrowia.

            W przypadku uzależnienia od narkotyków może być konieczne również leczenie farmakologiczne, aby pomóc w przezwyciężeniu fizycznej i psychicznej zależności od substancji.

            Warto również wspierać osobę uzależnioną poprzez wsparcie rodzinne oraz uczestnictwo w grupach wsparcia dla osób zmagających się z uzależnieniem.                                                                                                                 mgr Sylwia Mucha-pedagog szkolny

Rekomendowane artykuły

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status