W dniu 27 lutego 2024r. w ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych, uczniowie klasy 1a, 1b, 2a i 2b spotkali się z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy przybyli do szkoły na zaproszenie pedagoga szkolnego, aby zapoznać uczniów z tematem odpowiedzialności karnej, jaką ponoszą osoby łamiące prawo.
Tematem spotkania było przede wszystkim kształtowanie poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie oraz zapobieganie zachowaniom niezgodnym z prawem oraz przyjętymi normami społecznymi.
Podczas spotkania funkcjonariuszki Policji posiłkując się prezentacją multimedialną przedstawiły, kim jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki. Omówiono czym jest pojęcie demoralizacji i jakie są jej przejawy, a także czym jest czyn zabroniony i jakie konsekwencje grożą nieletnim za jego popełnienie. Uczniowie dowiedzieli się jakie środki wychowawcze i poprawcze, może zastosować Sąd Rodzinny i Nieletnich wobec nieletnich sprawców czynów karalnych czy osób przejawiających cechy demoralizacji.
Panie policjantki wyjaśniły co oznacza określenie „czyn karalny” omawiając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego., jak również omówił takie tajemnicze pojęcia jak „paserstwo”, „stalking”, nękanie, zastraszenie czy przestępstwo.
Istotną częścią spotkania była cyberprzemoc oraz przedstawione skutki, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Młodzież zapoznała się również z tematem hejtu w Internecie oraz niebezpiecznego zjawiska jakim jest uwodzenie nieletnich przez Internet zwanego potocznie „groomingiem”.
Funkcjonariuszki uświadomiły uczniom, aby z dużą rozwagą zamieszczać wszelkie informacje, a także fotografie na portalach internetowych.
Spotkanie było bardzo interesujące, w którym przekazano nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną. Uczniowie wykazali zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali prowadzącemu pytania.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.
mgr Sylwia Mucha