Aktualności

Szkolenie młodzieży ZSR w Smolajnach z umiejętności udzielania pierwszej pomocy

19 stycznia 2018 07:46, kategoria: Aktualności

W Europie co 45 sekund dochodzi do zatrzymania krążenia. Każdy z nas, zwłaszcza prowadząc aktywny tryb życia ma szanse stać się świadkiem takiego zdarzenia. Szanse na przeżycie osoby z NZK (nagłe zatrzymanie krążenia) są bezpośrednio zależne od naszego postępowania na miejscu zdarzenia. Po trzech minutach od NZK rozpoczynają się pierwsze nieodwracalne zmiany w mózgu poszkodowanego. Bez prowadzenia CPR a najchętniej z użyciem AED szanse na odratowanie poszkodowanego spadają co minutę o 10-12%.

CPR/AED to akronim pochodzący z języka angielskiego określający resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem Automatycznego defibrylatora zewnętrznego ( Cardio Pulmonary Resuscitation and Automated External Defibrillation). Najprościej jest to zestaw czynności, które należy wykonać jeśli zobaczymy osobę nieprzytomną lub tracąca przytomność, których celem jest „kupienie czasu” osobie, która doznała NZK. Wykonując uciski klatki piersiowej i wdechy ratownicze jesteśmy w stanie 3-4 krotnie wydłużyć czas w którym dochodzi do śmierci mózgu. Jednocześnie AED bezpośrednio leczy większość NZK.
W okresie od listopada do stycznia roku szkolnego 2017/2018 w ZSR w Smolajnach , w siedzibie szkoły przy ul. Fabrycznej 6a w Dobrym Mieście odbył się cykl spotkań z młodzieżą Czteroletniego Techniku klas I-IV w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach , które prowadzone były z wykwalifikowanym ratownikiem medycznym .
Szkolenie składało się z części teoretycznej i praktycznej , każdy uczeń miał możliwość uczestniczenia i sprawdzenia się w ćwiczeniach przy ratowaniu osoby nieprzytomnej .

 

Tekst i foto : Joanna Maziuk

 


Powrót ...


jednostka-organizacyjna


Znajdź nas na:

plakat

Przydatne linki

Powiat Olsztyński Kuratorium Oświaty w Olsztynie OKRĘGOWA KOMISJA EGZAMINACYJNA W ŁOMŻY CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA W WARSZAWIE Ministerstwo Edukacji Narodowej UWM Olsztyn
Back to Top